Friday, December 9, 2011

Thaiföld 2009.01.09-01.31.

Előkészületek
Október környékén kezdtük el a repülőjegyeket vadászni. Megnéztünk minden lehetőséget. Budapesti indulással a Finn Air (AeroSvit kizárva :D), bécsi indulással pedig az Eva Air jött szóba. Az Eva 15.000-el drágább volt /fő, Bécsbe is ki kell jutni, így északi testvéreinket választottuk. Nagyon jó a Finn Air oldala, informatív a járatokkal kapcsolatban. Ki lehetett választani, hogy hol szeretnénk ülni a gépen, szóval profi. A jegyvásárláskori buzgalom lassan kezdett alábbhagyni, belefeledkezve a napi mókuskerékbe teltek múltak a napok, hónapok. Jött közben a gazdasági válság, a bangkoki reptérzár, a ferihegyi sztrájk, szóval csupa pozitív előjel… :)
Időközben beiktattunk pár oltást, mint hepatitis AB (semmi sem kötelező). Így utólag teljesen feleslegesnek tűnik. Mindegy, az oltások (egy kis törődéssel) egy életre szólnak, és ki tudja merre utazunk legközelebb. :)

Végre január 9-dike, péntek. Kora este érkeztünk ki Ferihegyre. Szokásos becsekkolás, várakozás. Nagyon kellemes csalódás volt a Budapest-Helsinki járat. Először is mókás volt finn testvéreink nyelvét hallgatni (gondolom a miénk is hasonló lehet), aztán a felszállásnál nem húzták fel és kapcsolták ki a monitorokat (amiket szokás), hanem a gép orrába rögzített kamera képét sugározták (mivel éjszaka volt nem sokat láttunk :)) kellemes kis lazító zene kíséretében. Nagyon jó nyugtató, és figyelemelterelő húzás a parás utasok számára. 2,5 órás repülés után megérkeztünk Helsinkibe. Transzfer, cigi az erre a célra rendszeresített helyiségben (sok reptéren semmi ilyesmire nincsen lehetőség, pl Milánóban sem). Odaporoszkáltunk a kijelölt kapuhoz és pár perc múlva már szálltunk is be (1,5 óra volt az átszállásra, ha jól emlékszem).
23.55-kor elindultunk az MD-11-essel Bangkok felé.
Hát nem kis gép, nyugodtan nevezhetjük kurva nagynak is. A nagy Boeing-ekkel szemben annyi előnye van, hogy a turista osztályán (hol máshol utaznánk) kicsit nagyobb a lábtér.

Ugyan nincsen minden ülésben monitor, de a nagy központi kijelzőn vetített 3 film (amiből egyet néztem csak meg) teljesen kielégítette a mozizási igényemet. 9 óra 30 perc ülés geometriájához való teljes azonosulás után felüdítő volt a megérkezés a fülledt, szmogos Bangkokba. Soha nem örültem eddig ennyire a szmognak, mit akkor! :)



Gépből kiszáll, csomag összeszed, minden szerencsésen megérkezett. Pénzváltás, hogy be tudjunk taxizni. Eme kis apró írás során próbálom összeszedni azokat a hibákat, javaslatokat, amiket mi elkövettünk, de ti ne tegyétek. Szóval rögtön az első, a pénzváltás. Csak annyit váltsatok, amennyi a taxira, se többet se kevesebbet. Ugyanis a városban sokkal jobban váltanak. Pénzváltás és útlevél ellenőrzés után irány a taxi. Az érkezési oldalon taxikupont kell venni, ami 50 thb. A pénzváltásnál elbukott összeg töredékét sikerült is megspórolni, ugyanis, ha felmentek 1 teljes emeletet az indulási részre, akkor ott könnyen tudtok olyan taxit fogni, aki éppen most rakta ki az utasát, így ott nem kell semmi kupont venni. Szóval taxiba be. Sofőrünk nagy unszolás árán bekapcsolta a taxiórát. Irány a Khaosan road. Szerintem teljesen felesleges erőszakoskodni az órával, ki kell alkudni egy fix összeget és kész. A Khaosan Road olyan 350-450 thb között van autópályadíjjal együtt.

Bangkok
Khaosan Road – D&D


Ha egy szóval kell jellemezi: NYÜZSI. Ez igaz mindkettőre. Itthoni tanácsok alapján foglaltunk a D&D-ben.

Vannak szép és igénytelen szobáik is, amik a kevésbé hangostól a teltházas AC&DC koncert hangterheléséig terjed. Mi egy ablakos, csendes szobát kértünk. Kaptunk egy belső kertre néző igen depressziós szobát 750 thb-ért, amit közel 30 perc után már el is cseréltünk volna, már ha lett volna  mire. Ezt az ott töltött 3 nap alatt minden reggel megkíséreltük, sikertelenül. A szobában az utca zaját nem hallottuk, ellenben a hajnali 3kor hazatántorgó, üvöltő kedves turisták minden szavát igen. Becsekkolás után azonnal lenéztünk a belső udvarban lévő étterembe, ahol azonnal meg is ízleltük egész utazásunkat végigkísérő 6,4%-os Chang sört. Finoooom! :)


Bangkok lélegzetelállító, forr, pörög. Mindenki árul valamit, nyárson csirkét, gyümölcsöt, kézre húzható kamu tetkót, szóval mindent. Kedvenceim az oldalkocsis robogós árusok, akik a kis gázpalackjukkal helyben sütik a nyársra húzott kis csirkefalatokat. Na és a 2 decis frissen facsart 25 thb-s narancslevek. Amik nem is narancs, inkább mandarinlevek. Bangkokban töltött 3 napunk második reggelén, inkább delén, izgalommal ébredve vettettük bele magunkat a Tuk-Tukos maffia karmaiba. Második tanulság. Nem megyünk 10-20 bath-os városnéző körútra, kivéve, ha nagyon sok időnk van; öltönyt, blúzt akarunk készíttetni; ékszert akarunk venni. Ugyanis a kedves kis háromkerekű sofőrök az út során bevisznek a spanjaik boltjába, ahol megfelelő idő eltöltése után benzinkupont kapnak. Megnéztük jó pár Buddha-t, fekvő buddha, Lucky buddha, álló buddha, kerek buddha, szögletes buddha, lyukas buddha… a végén már kicsit sok volt. 



Lementünk a folyóra és egy másik párral megalkudtunk egy longtail boat-ossal, hogy elvisz 1 órás körútra 1.600 thb-ért négyünket. Nagyon klassz volt, bementünk a kis csatornákba, ahova a nagy turistahajók nem férnek be, klassz élmény. Az egy óra után China town-ban szálltunk ki, ahonnan elbuszoztunk (szintén nagy élmény a helyi tömegközlekedés) a Siam Center-hez. 
Elég kemény ez a negyed, nem kicsi a kontraszt a két hely között. 

Siam Centeri árak igen magasak, szerintem még az itthoni plazak-nál is drágább. Bár szép, egyedi ruhák, dolgok vannak. Átsétáltunk az MBK-ba, ami egy piac plazai keretekkel. Itt nagyon sok a tucat és hamisítvány. Körbenéztünk, és az utazás végére hagytuk a vásárlást, amikor 1 napunk lesz még Bangkokban. Az időjárás nem volt annyira meleg, én este fáztam, fel is vettem a pulcsimat. Érdeklődtünk a helyiektől, mindenki mondta, hogy most piszok hideg van, 25 fok volt… Este néztem a helyi híradót, hátha sikerül szájról olvasni, nem sikerült, de a képeket felfogtam azért. Chiang Mai-ban északon szokatlanul hideg volt, kb. fél órát szenteltek a hírnek, ahol autók tetejéről kapargatták a deret és kesztyűbe bújt szerencsétlen fagyoskodó thaiokat mutogattak. Hát igen, nem ehhez szoktak. Nagyon tetszett Bangkok, de már vágytunk a nyüzsi után egy kis relax-re, a tengerre.



Koh Samui
Kedd déllelőtt D&D-ből kicsekk, irány a reptér. Még itthonról megvettük a Bangkok-Samui (Bangkok Air – 2 főre 8.580 thb – fapados nem repül ide) és a Phuket-Bangkok (Air Asia – 2 főre 3.250 thb) jegyet. Bőven időben kiértünk a reptérre, becsekkolás, harmadik hiba elkövetése! A jegyeket otthon az azóta lejárt kártyámmal vásároltam, amit persze nem hoztam magammal. Pedig szemeztünk egymással még indulás előtt, amikor a fiókban pihent, de mégis otthon maradt. Hiába mutogattam az sms-t a vásárlásról, és felvettük Ildivel a híres thai mosolyt is lepipáló légyszi, naaaa arckifejezést, nem fogadták el a jegyet. Azt mondták, vegyünk másikat, és ezt majd visszautalják 1 hónapon belül. Szerencsére volt időnk erre az egész hercehurcára. Végre gépen fent, irány Samui. Kb. 1 óra repülés után meg is érkeztünk. A reptér pazar, nagyon jól eltalálták a hangulatát, teljesen passzol a környezetbe. 
Otthonról foglaltunk 3 napra szállást a Palm Point-ban, ami Mae Nam-ban van. A reptérről kisbusszal alkudozás árán 400 bath-ért vittek el. Jó tanács mindenkinek, bárhova mentek, 1 napra foglaljatok szállást a neten. Így legalább tudtok mit mondani megérkezés után, hogy hova vigyenek. Ha nem tetszik, akkor másnap béreltek egy robogót és körbejárjátok a helyeket, hogy hova érdemes menni. Ha tetszik, akkor helyben tudtok alkudni az árból, mert több napra maradtok, ezt neten nem tudjátok. Szóval Palm Point egy klassz kis hely, ajánlom mindenkinek. Szép a part, már ha jó az idő. Ugyanis még mindig tartott a Bangkokban tapasztalt és az egész Thai öböl-re hatással lévő rossz idő, ami Samuin erős széllel és max 25 fok körüli hőmérséklettel párosult. Tehát fürdeni a hullámok és az idő miatt sem lehetett. Bevallom, itt egy kicsit elkeseredtünk, nem tudtuk meddig fog tartani, maradjunk Samuin, vagy a tervezettnél korábban menjünk át Phi-Phi-re.
Neten a legolcsóbb, hideg vizes bungit foglaltuk be 550 thb-ért. A lehangoló időjárás miatt valahogy nem volt kedvünk ehhez, az amúgy jó időben szupi bungihoz, így egy komplett kis házat (háló, társalgó) vettünk ki 3 napra, amit 1.200-ról 1.000-re alkudtunk le / nap. Béreltünk robogót (200 thb / nap) és elindultunk felfedezni a környéket. Megnéztük a sziget észak-keleti részénél lévő külön kis szigetre épült Big Buddha-t, ami nagyon hangulatos, kellemes környezetben van. 
Szól az andalító, meditatív zene. Elücsörögtünk jó néhány percet ott. Ezután elmentünk monkey showra is. A helyiek betanított majmokat használnak, hogy leszedessék velük a kókuszdiókat. Maga az előadás nem nagy szám, viszont a majmok közvetlen közelsége igen nagy élmény. Ildi az ölébe vett egy 2 hónapos kis makákót, aki rákattant a nyakláncára, jobban ízlett neki, mint a mogyoró :)







Elnéztünk Chaweng-be is, ami Mae Nam-hoz képest bangkoki zsúfoltságú volt. Teljesen találomra lesétáltunk az egyik lehetőségnél a partra, ahol megtaláltuk az ARK BAR-t. Minden szerdán élő DJ játszik lounge, elektro zenét, ajánlom mindenkinek Jól elkoktélozgattunk a partra kirakott fekvőhelyeken. Telitalálat volt!!! Az árakról nagyjából: kis Chang sör kb. 60 thb, koktél 120 körül. Elhatároztuk, hogy a mae nam-i nyugiból át kellene jönni erre a pörgősebb részre, de mégse a nyüzsi közepébe. Másnap ismét robogóra szálltunk és továbbmentünk Chawengen, egészen Lamai-ig, ahol a Lonely Planet szerint elég alacsony a víz az úszáshoz. Nekünk pont ez a tulajdonsága volt a kedvező. Ugyanis amikor az északra eső Mae Nam-nál óriási hullámok voltak, ahol még mindig nem lehetett fürdeni, akkor a keleti oldalon fekvő Lamai-ban nyugodt, és sima volt a víz. Lamai is szinte ugyanaz, mint Chaweng, ami a pörgést illeti, csak egy picit visszafogottabb. Mi szinte egyből Lamai kezdetén lementünk a partra (messze a „belvárosi” résztől), és ott nézelődtünk bungik után. Találtunk is egy totál tengerre néző, melegvizes, légkondis helyet 1.000 bath-ért. Lefoglalni nem foglaltuk le, mert határozottságunknak köszönhetően még mindig nem tudtunk maradunk, vagy megyünk Phi-Phi-re, mert az idő még mindig nem volt az igazi. Másnap letelt a kifizettet 3 napunk a Palm Pointban. Összecsomagoltunk és kibattyogtunk a főútra. Fogtunk egy szongtojt (pick up, hátul két oldalt ülésekkel – iránytaxi) és átmentünk (200thb) az előző nap kinézett lamai helyre. Sajnos a kinézett szállást aznap kivették. De a mellette lévő másnap megürül, így azt mondta a tulaj, hogy tud ajánlani addig egy másikat 600 bath-ért. Be is költözünk azzal a tudattal, hogy majd másnap átmegyünk az Ocean view-ba. Gyakorlatilag ez a 600-as is tökéletes volt, az ablaka szintén a tengerre nézett, annyival volt gyengébb, hogy a terasza nem a vízre nézett. Ezen a hiányosságán könnyen túljutottunk, mert pont előttünk a volt a masszírozók törzshelye (kiépített fekvőhelyek, tetővel), amit reggel és este üresen hagytak. Na ezzel tökéletesen ki lehetett váltani a teraszt, sőt… Így töltöttünk el 4 éjszakát a Noname Bungallow-ban. Stílusosan se weboldal, se névjegykártya, se semmi. :) az utcai frontról biztos nem jöttünk volna be ebbe a resort-ba, mert elég elhanyagolt, a partra néző része ebből mit sem mutat. Jellemző a tulajra, hogy amíg mások az éttermeikben  sürögnek-forognak, vagy az ügyes bajos dolgaikat intézik, addig ez a csávó egész nap csak feküdt (étterme nem is volt), masszíroztatta magát a saját masszőrjeivel, akik éjszaka a bárjában múlatták az időt…
Idő közben az idő is jobbra fordult, elő-előbújt a nap, megmutatta a partszakasz és a tenger is a szebbik oldalát. Úgy éreztük megtaláltuk a paradicsomot (paradicsom 1.0). 
Az út során annyiszor hittük, hogy megtaláltuk, aztán mindig volt egy szebb, jobb… :) mindenesetre ez a partszakasz (Lamai északi része) tökéletes volt a fürdésre, napozásra. Előző nap, amikor körbejártunk és érdeklődtünk az árakról, akkor találtunk egy nagyon kellemes helyet, ami a New Hut resortnak volt az étterme. Ez egy minimal bungikból (csak ágy egy a háromszög alakú faházban) álló resort volt (350 thb). 
Zuhany, wc közös. Igen nagy szórás van az árakat illetően még ugyanazon a partszakaszon belül is. Mi ugye 600-ért voltunk melegvízzel, fan-nal. Mellettünk tengerre néző hasonló helyet 1.500-2.000ért adtak, aztán kicsit odébb hideg vizes ház szintén 600-ért, szóval érdemes jól körbenézni. A Noname-ben eltöltött 3-dik nap befizettünk egy egésznapos sznorkeles túrára Koh Nang Yuang-ra (650 thb / fő). Ez Koh Tao mellett lévő 3 apró szigetből álló természetvédelmi hely, gyönyörű. Több
társaságnak van teljesen azonos útja ide. Az „utazási irodában” (resort recepciósa) lévő csaj ajánlásával mi a SeaTram társaságot választottuk. Olcsóbb is volt azt hiszem 100 bath-al, mint a másik. Na itt követtük el a soron következő 4-dik hibát (több nem lesz :)). Jött rendesen reggel a transzfer értünk, hajóra fel, indulásra várakozás. Ekkor 4-5db, még mindig részeg (reggel 8 óra), francia-arab csávó szállt fel a hajóra. Üvöltöztek, és gyakorlatilag mindenkibe belekötöttek. Ez a hajó személyzetének sem tetszett, odamentek hozzájuk, majd pár bath a zsebbe és minden oké volt. Mondanom sem kell, az egész hajóúton hozták a formájukat, szóval kár volt értük. A hajót úgy reklámozták, hogy speed boat, mint kiderült inkább normál hajó. A Samui – Tao útvonalat 3 óra alatt tette meg Koh Phangan érintésével. A másik hajótársaság, amit sokkal szívesebben ajánlanék erre a túrára az a Lomprayah. Ugyanezt az utat 2 óra 30 perc alatt teszi meg, az oda vissza úttal így 1 órát lehet nyerni. Ráadásul sokkal kényelmesebb katamaránokat üzemeltetnek (velük mentük egy másik napon Koh Phangan-ra). Visszatérve a koh nang yuan-i utazásra, tényleg gyönyörű, de sajnos kevés oda az 1 nap. Éppen arra elég, hogy elkészítsd a szép kis fotódat a hegytetőn (mi nem tettük, inkább sznorkiztunk). Így utólag inkább a Samui melletti Angthong tengeri nemzeti parkba kellett volna elmennünk, ami sokkal közelebb van, így jóval több ideje van ott az embernek. Az 1 napos hajóutunk után visszatértünk a Noname resortunkba, ahol közölte a tulaj, hogy mivel naponta fizettem neki a szállást (mivel eleinte nem volt jó idő és nem tudtunk mennyit maradunk) nem tud tervezni, és egyébként is sokan érdeklődnek a hely iránt. Közölte, hogy holnap reggel jó lenne kicsekkolnunk. Ekkor egy kicsit 
begurultam, ugyanis megkérdezhette volna, hogy meddig tervezzük az ittlétet, és mondhatta volna, hogy fizessünk előre x napot. Szerintem a valós problémája az volt, hogy nem ittunk és „billiárdoztunk” a masszőr háremével a krimójában. Így aznap este elindultunk a parton szállást keresni a további napokra. Nem voltam jó passzban, nem volt kedvem ismét költözni, de úgy néz ki a sors akarta így, mert 100-200 méteren belül találtunk egy sokkal jobb helyet. A parton nem volt szabad házuk, hanem az út másik oldalán lévő 2 emeletesen guesthouse-t ajánlották 800 bathért, amit lealkudtunk 750-re, mivel 4 napra terveztük az ittlétünket. Teljesen rendben volt, itt akár több hónapot is el lehetett volna tölteni. Reggel át is költöztünk a Beerhouse-ba. Béreltünk gyorsan egy robogót (robogó nélkül félkarú óriások voltunk). A déli nagy melegben (amikor ugye nem illik napozni) elmentünk a sziget déli részére elefántolni. Egy, vagy félórás túrára lehetett nevezni. Úgy gondoltunk bőven elég lesz fél óra is (800 thb). Bölcsen döntöttünk, az első 5 perc után már rutinszerűen dőltünk előre-hátra, próbáltuk megküzdeni az óriási hullámokkal :) 
A vicces az egészben, hogy az elefánt teljes méltósággal szeli az ösvényt, lentről nem is látszik a hátán ülők megpróbáltatása. A túra végén jól megetettük banánnal Dumbót, jó fej volt! Az elefántfarmon találtunk egy makákót egy ketrecben. Odaballagtunk hozzá. A ketrece alatt banándarabok, gondoltunk adunk neki párat. A banán nem érdekelte, viszont változatlanul nyújtogatta kifelé a kis kezét, amit kötelező volt megfogni. :)



Elefántbetörés és makákóspanolás után megkerestük a környéken lévő vízesést. Táblák híján csak mentünk és mentünk felfelé. Vízesést nem (csak később), hegytetőn fekvő viewpoint-ot viszont találtunk, persze mindezt a legnagyobb melegben egyetlen icetea társaságában, amit az utolsó kortyig tartogattunk a discovery túlélőműsorának köszönhetően. Aztán megleltük a vízesést és a hegyekben bambuszokból összetákolt büfét is.
A Samui kalandunkból hátravolt még 3 fürdéssel és barnulással eltelt nap, és egy remek, koh phangani kirándulás. A Lomprayah társasággal tettük meg a 30 perces utat. Érdemes csak oda jegyet venni (250 thb / fő transzferrel együtt), majd a visszautat a koh phangani kikötőben, mert így ott intéznek transzfert is. Phangan béreltünk egy 250ccm-es endurót (450 thb / nap), érdemes ilyen motort bérelni, mert bizonyos helyekre robogóval nem lehet eljutni. Ezelőtt soha nem mentem váltós motorral, de pár kör után már Trevis Pastrana voltam. Mivel csak egy napunk volt itt, ezért úgy döntöttünk, hogy a szigetet északi irányba keresztülszelő úton indulunk el, majd a nyugati tengerparton visszatérünk a thong salai kikötőbe. Észak nyugaton a Koh Ma szigetet keresve megtaláltuk a Malibu Resort-ot.
 Paradicsom 2.0. Hófehér homok, gyönyörű öböl, raggae a bárban. Pár napig mozdulatlanul el tudtunk volna itt ücsörögni a parton. Azon agyaltuk, hogy miként tetessük át a másnapi phi-phi-i jegyünket, és maradjunk ebben a resortban. Végül belenyugodtunk, hogy ez van, már nem variálunk (ha tudtuk volna mi vár ránk, egy csöppet sem csüggedtünk volna). Egy kellemes Chang (itt 100 thb!) elfogyasztása után felpattantuk a mocinkra, hatalmas rutinomnak köszönhetően azonnal egyes-kettes-hármas-négyes (ezt egy ideig nem fedeztem fel), és már száguldottunk is Koh Ma felé, egy kis sziget, amihez ki lehet gyalogolni egy homokpadon keresztül. 

Száguldottunk, de olyannyira, hogy túl is robogtunk a lehajtón, ami a szigethez vezetett. Végül ráleltünk az útra, ami igazán próbára tette 2-3 órás endurós tapasztalatomat. Egy kb. 60 fokú dőlésszögű földút vezetett lefelé, amin folyamatos fékezés és motorfék ellenére is csúszkáltunk, de leértünk. Itt napoztunk, kipróbáltuk vadiúj sznorki cuccunkat, amit még Samuin vettünk. Pár óra pihenő után elindultunk visszafelé, a dombon felfelé. Ildi többször kérdőn nézett rám, hogy biztos menni fog? Én halálos nyugalommal (persze csak, hogy megnyugtassam) mondtam neki, hogy ne aggódjon. Gond nélkül már majdnem feljutottunk, amikor valami kutyahorda postásnak nézhetett minket, ugyanis vicsorogva utánunk iramodott. Ismét motorozási tapasztalatomat dicsérve ezen az akadályon is túljutottunk. Motor vissza kölcsönzőbe, hajóra felszáll, vissza Samui.


Koh Phi-Phi
Reggel 6.30kor jött értünk a transzfer busz, ami elvitt minket nyugati parton fekvő Nathon városába, ahol átszálltunk egy nagy, normál méretű buszba. Ezzel 5 perc buszozás után elérkeztünk a kikötőbe, ahol a komp várt ránk. 1-1,5 óra kompozás után elértük a szárazföldet, ahonnan ismét következett a buszút. Azt hittem ezzel a nagy busszal egészen Krabi-ig fogunk menni. Surat Thani-ba érve végigjárta egy thai a buszt és előkelő angolsággal csak annyit mondott „you down”. Először azt hittem túl erőszakosan bámultam a mellettem ülő öreg thai faszit, akit menetközben vettünk fel csak úgy, aztán rájöttem, hogy a pólónkra ragasztott phi-phi matrica volt a letessékelés oka. Az út menti lemezekből összetákolt „transit” irodában 10 perc várakozás után közölték, hogy fél óra múlva jön egy másik busz, ami majd tovább visz minket. Az idő elteltével meg is jött a kis mikróbusz, ami elvitt minket Krabiba. Érdekes, hogy minden egyes átszállással csökkent a busz mérete. Krabiban még egyszer átpakoltak minket egy pik up-ra, ami a kikötőbe vitt. 1-2 órás várakozás után már úton is voltunk Phi-Phi felé a rattan bútoros hajóval. 


 Ez az egész út 780 bath / fő volt. Phi-phi-re úgy este 6 körül értünk (ez az utolsó hajó Krabiból). A kikötőben várt ránk az unokatestvérem és kedvese. Vicces, de egymástól függetlenül pont egy időre szerveztük a Thai utunkat. Szóval egy rövid sziasztokmiahelyzet után elkezdtünk szállást keresni, mivel előre semmit nem foglaltunk. A kikötőben lévő szállásügynökök közölték, hogy az olcsó (600 thb) szállásokat felejtsük el, mert az utolsó hajóval jöttünk, és ezek már foglaltak. Hogy kamuztak, vagy igazat mondtak-e azt nem tudom, mindenesetre a falu gyakorlatilag megtelt, mindenhol full, full, full… Nem volt sok kedvünk mászkálni, így egy 1.500-as szállást 1.300-ra alkudva elfoglaltunk 2 napra. A kikötőben minden szállásról találtok árlistát, képeket, térképet, hogy hol helyezkedik el a szigeten. Ez nagy segítség. Az ügynökök abban lehetnek a segítségetekre, hogy megmondják (felhívják) az adott szálláson van-e hely vagy nincsen. Nem egy-egy resortnak az ügynökei, hanem az összes szigeten lévőnek, tehát nem kell attól tartani, hogy azt mondják nincsen szabad hely a konkurens helyen, gyere az én érdekemben lévőbe. Másnap Mikiékkel béreltünk 6 órára egy longtail boat-ot (3.000 / 4fő), amivel körbejártuk a szigetet, hogy megnézzük saját szemünkkel is a szállásokat. Nem akartunk fénykép alapján dönteni, mivel a környezetet, a hangulatot ez alapján nem lehet leszűrni. A keleti partnak indultunk. 

Az első, amit megnéztünk a Rantee Beach-en volt. A part oké (semmi különös), a bungalók totál depressziósak. Mindez 600 bathért. Tovább indultunk Phak Nam Bay-be, a Relax Beach-re. Ez az öböl már a hajóról is más, sokkal rendezettebb, magával ragadó bungalók, szép part. Egyből beleszerettünk a helybe. Paradicsom 3.0, ami az összes utazásunk alatti helyet magasan verte. 

 Mikiék korábban azt tervezték, hogy másnap indulnak tovább Koh Tao-ra. A hely őket is magával ragadta, így maradtak velünk. A szigetnek ezt az oldalát egyáltalán nem érintette a cunami, ez látszott a korallokon és a természeten is. Mivel aznap estére még volt szállásunk a faluban, így másnaptól 4 napra foglaltunk és leelőlegeztünk egy nagyon tuti bungalót. Itt is, mint egész Phi-Phi-nél, érdemes helyben egyezkedni, mivel a kikötőben lévő ügynökök fix áron dolgoznak, velük nem lehet. A tuti szállás tudatával indultunk tovább a Bamboo Island-re, ahol hatalmas élmény volt a halakkal úszni.



A Bamboo után megnéztük a kötelezőnek számító Maya Bay-t, ahol elkapott minket egy 10 perces zápor.
 
 Van egy olyan érzésem, hogy nem sokáig marad meg ez a gyönyörű öböl a maga szépségében. Szomorú volt látni, hogy a hajósok az öböl vízébe merik ki a hajójukból az olajos vizet. Maya Bay után elindultunk a Monkey Bay felé, de sajnos az eső miatt nem jöttek elő a majmok, így elindultunk vissza a faluba. Nekem nagyon nem jött be a falu hangulata, gyakorlatilag bár-bárt ér. Tele van angolokkal, akik egész éjszaka csak mulatnak. Nem rossz ez, de ezért nem kell Phi-phi-re jönni. Az árak pedig messze a legmagasabbak szerintem egész Thaiföldön. Míg Bangkokban egy koktél 80 thb, Samuin 120, addig itt 200, sőt a távoli resortokban (mint Relax Beach-en) minden még ennél is drágább. Másnap 12.00 körül felszálltunk a Relax Beach saját longtail boat-jára, ami 150 bath / főért kivitt minket a resortba. Megérkezésünk után bepakoltunk a bungalónkba. Az eddig látott legszebb, legigényesebb bungaló volt. 

Minden gyönyörű fából, kellemes fekvőrész a teraszon, kényelmes moszkitóhálós óriási ágy. Jellemző volt erre a resort-ra, hogy míg máshol nem nagyon foglalkoztak a környezettel, addig itt próbáltak a lehető legjobban együtt élni vele. Például a fürdőszobánknál nem kivágták az útban lévő fát, hanem beépítették azt. 

Az itt töltött 4 nap pazar volt. A parttól 10m távolságban korallok, halak.


Sajnos nagyon hamar elrepült itt az idő, és el kellett indulnunk Phuket-re, hogy visszarepüljünk Bankokba.
Bangkokban eltöltöttünk még egy éjszakát a four sons palace-ban. A Khaosan Road-ról nyíló kis utcában találtuk hosszas keresgélés után. Teljesen csendes (fontos szempont volt, hogy lehessen pihenni), az áraik is kedvezőek (550 thb) és a szoba is kultúrált volt. A gépünk 0.30-kor indult vissza, ezért befoglaltuk a második éjszakát is, hogy normálisan össze lehessen pakolni, lezuhanyozni. Ez az összeg megért ennyit. 10 óra 30 perc után szálltunk le Helsinki-ben, ahol a -18 fok várt ránk. A transzfer átszállásnál szembesültünk az európai unióval, a bürokráciával, a mindenben problémát kereső felfogással. A bangkoki reptéren a tax free shop-ban vásároltam ajándékba mekong whiskey-t, amit rendje és módja szerint külön biztonsági zacskóba tettek, lezártak. Az átszállásnál kiszedették a kézipoggyászomból, mivel ezt a mennyiséget már nem lehet felvinni a gépre, hiába volt zacskóban, hiába volt ellenőrizve. Szerencsére volt nálam egy hátiszák, amivel fel tudtam adatni a gépre csomagként. Persze, amit a helsinki-i reptéren veszek a tax free-ben, azt fel lehet vinni a gépre… A marcona, finn kézipoggyász átvilágító Ilditől elvette az egyik öngyújtóját, mivel csak EGY lehet nála, kettő már sok. Szóval nyugalomból, a „mindent megoldunk” országból visszacsöppentünk a szabályokba, a hidegbe…

Köszönöm szépen az index Thaiföld hátizsákkal fórumozói tanácsait, segítségeit, és Bangkok Charlie naprakész jelentéseit.




3 comments:

  1. Nagyon köszönjük a részletes beszámolót! Leírnád, hogy mi a neve az utolsó száll!sotoknak? (annak a gyönyörű bunginak) köszi

    ReplyDelete